ppavn napisal:
Na kratko, kakopoteka postopek izvršbe: najprej se vloži predlog za izvršbo, nato sodišče v večini primerov (če ni treba česa popraviti) izda sklep o izvršbi, ki se ga vroči dolžniku. Ta ima nato 8 dni, da poda ugovor, o katerem nato odloči isto sodišče (se pravi okrajno). Čas trajanja odločanja je odvisen od tega, kakšno gužvo imajo sicer, v Lj. je to dlje, na kakem manjšem sodišču je lahko praktično naslednji dan. Na sodiščih ni molka organa. Lahko pa jim pošlješ prošnjo za hitrejše obravnavanje zadeve (napišeš, da nujno rabiš denar, da gre za preživnino za x otrok, ki so stari y...).
KO sodišče odloči o ugovoru, lahko:
- ugovor zavrže ali zavrne, v takem primeru se lahko dolžnik pritoži in nato gre zadeva na višje sodišče, to sicer odloči o pritožbi kar hitro (3 ali 4 mesece), ampak najprej traja vsaj 1 mesec, da se mu zadeva pošlje (vročanje, sodna taksa...)
- ugovoru ugodi in sklep o izvršbi razveljavi. V takem primeru imaš možnost pritožbe na višje sodišče ti, če se ne strinjaš (da je npr preživnina plačana, da bi moral zavezanec plačati manj, da je bil otrok v času, za katerega se terja preživnina pri njem...).
Šele ko je sklep o izvršbi pravnomočen (po tem, ko je odločeno o ugovoru in o pritožbi, če je vložena), gre zadeva na banko, če je predlagana izvršba na denar na trr, ali k delodajalcu, če je predlagana na plačo ali k sodnemu izvršitelju (če je predlagana izvršba na premičnine) ali pa se začne postopek prodaje nepremičnine. Če na banki ni denarja, potem ne pride do plačila, če je plača prenizka, se trga samo do nekega določenega zneska, če premičnin ni, se izvršba na premičnine ustavi. Nepremičnine pa so tako posebna zgodba...
Predlagam, da najprej zaprosiš za preživnino na Javnem jamstvenem, preživninskem... skladu, tam dobiš nekaj malega, razliko pa potem še vedno lahko terjaš od zavezanca (tisto, kar sklad plača upravičencu, pa tudi lahko terja nazaj od zavezanca).
Srečno!
Tole kar sem odebelila ne drži.
Izvršba, zaradi preživnine, na račun ali plačo (upravičena ali neupravičena) se lahko začne takoj, še predno je dolžnik sploh obveščen o izvršbi, če to upnik zahteva.
In tudi prošnje za hitrejše obravnave,vsaj v LJ,nič kaj ne upoštevajo. V LJ lahko traja tudi do pol leta in več,da ne omenjam,da po večini banke pojma nimajo kako in kaj gre pri izvršbah in da delajo kr mal po svoje,ko jim to omeniš,pa ti rečejo: tožite nas,če vam kaj ne paše.
Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 20 Maj 2016 10:37